Witajcie, dzisiaj o produktywności.

Zastanawialiście się kiedyś, co zrobić, aby poprawić swoja produktywność? Co zrobić, aby odzyskać godzinę albo dwie dziennie? Jak odzyskać czas, który moglibyście przeznaczyć dla rodziny? Postanowiłem, że napisze dzisiaj o kilku drobnych trikach, dzięki którym będzie to możliwe. Każdy z tych trików krótko opiszę, abyście już dzisiaj mogli zacząć wdrażać je w życie. Natomiast dokładniej każdy z nich opisze w kolejnych artykułach. Zaczynajmy więc :)

1. Sen – chyba najważniejsze zadanie w ciągu całej doby. To podczas snu reguluje się nasz organizm. Nic nie zastąpi nam snu, nawet dobra kawa czy energetyk. Zresztą sami wiecie, że kilka nieprzespanych nocy i Wasza produktywność wyniesie mniej niż 10% możliwości.

-Ustal sobie tę samą porę pobudki i zaśnięcia. Tak jak pisałem wcześniej, warto wstawać wcześnie rano. Dlatego warto ustawić sobie budzik na poranną godzinę. Możesz ustawić sobie budzenie na piątą, szósta lub siódmą, ale pamiętaj, że nasz organizm potrzebuje między siedem a dziewięć godzin snu, więc ustal też od razu porę na sen. Wiem, ciężko jest kłaść się zawsze o tej samej porze, ale jak zaczniesz codziennie wstawać o 5, to po jakimś czasie twój organizm sam będzie się domagał, abyś poszedł spać około 21-22.

-„Jeśli nie możesz tego zmierzyć, nie możesz tego poprawić” – więc warto by było sprawdzić, jak śpimy. Jest na to wiele sposobów. Pierwsza darmowa pobrać na smartphona aplikacje Sleep Cycle, zostawić telefon koło łóżka i zacznie on monitorować nasz sen. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy najlepiej śpimy, jaka jest najlepsza pora do wstawania. Dodatkowo aplikacja może nasz wybudzić jak już będziemy po śnie głębokim. Istnieją również płatne aplikacje, które posiadają różnego rodzaju czujniki np. pierścień Oura Ring, który monitoruję nasz organizm. To rozwiązanie doję nam więcej informacji o naszym śnie, ale nie tylko. Dostajemy informacje również o innych czynnościach życiowych i aktywności naszego ciała.

2. Używanie notatnika lub aplikacji w telefonie. Zawsze skupiaj się na zadaniu, które aktualnie wykonujesz. Jeśli dojdzie w trakcie jakieś inne zadanie, po prostu zanotuj sobie jego wykonanie. Zrób je, po zakończeniu aktualnego zadania.

3. Używaj technologii. Tak wiem, to technologia zabiera nam najwięcej czasu, oglądamy telewizor, śmieszne filmy na youtube czy też przewijamy palcem faceboooka. Osobiście uważam, że technologia może nam pomóc w produktywności. Poniżej kilka rzeczy, które mogą odmienić, a przynajmniej bardzo ułatwić nam życie:

-“Kto się nie rozwija, ten się zmywa”. Nie masz czasu na czytanie? Nic prostszego, zacznij słuchać audiobooków. Możesz je słuchać w drodze do pracy lub szkoły, podczas sprzątania czy również podczas treningu.

-Blokuj strony internetowe, które pochłaniają godziny Twojego czasu. Ja jeszcze kilka miesięcy temu traciłem mnóstwo czasu na przeglądanie strony kwejk.pl. Teraz natomiast używam aplikacji SelfControl. Dzięki tej aplikacji, kiedy zaczynam pracować, to ustawiam ograniczenie strony na czas realizacji projektu, którym się zajmuje. Aplikacja nie pozwala na włącznie danej strony. Pomaga tylko reset komputera.

-Tak jak pisałem we wcześniejszym poście, nawyki pozwalają pracować szybciej, ponieważ nie musisz zastanawiać się jak coś zrobić. Jeśli sam nie potrafisz nauczyć się nowych nawyków, możesz trochę oszukać Twój mózg i użyć technologi, aby sobie pomóc. Świetną aplikacją, aby to zrobić, jest Habitify. Ta świetna aplikacja będzie przypominać Ci, co i kiedy musisz zrobić. Jak to mówią, musisz powtarzać coś przez miesiąc, aby stało się to Twoim nawykiem. Dodatkowo aplikacja pokazuję Twoje postępy. Głupio by było, jak byś nagle przestał coś robić, gdy w kalendarzu kilkanaście dni odhaczonych.

-Nasz mózg pracuję na odpowiednich falach, jest aplikacja, która muzyką potrafi nastawić nasz mózg na odpowiednie fale. Dzięki tej aplikacji będziemy mogli się łatwiej skupić bądź też zrelaksować, wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Ta aplikacja to Brain.fm. Warto wypróbować, uważam, że jest to idealne narzędzie, aby zwiększyć naszą produktywność.

-Trzymaj wszystkie dokumenty w wersji cyfrowej, dzięki temu nie będziesz tracić czasu na przeszukiwanie sterty papierów. Aby mieć stały dostęp do dokumentów to polecam pobrać aplikacje Scannable dzięki niej zeskanujesz dokument oraz aplikacje Evernote, w której możemy przechowywać i odnajdywać nasze dokumenty.

-W dzisiejszych czasach producenci aplikacji robią wszystko, aby przyciągnąć nas do ich produktów. Ikony aplikacji są bardzo kolorowe, aby zwrócić Twoją uwagę. Aby się od tej nakręcającej maszynki odciąć, polecam przestawić ekran telefonu w wersję monochromatyczną. Ekran będzie czarno-biały, Twój mózg będzie otrzymywał mniej bodźców, a dodatkowo Twoje oczy trochę mniej będą się męczyć. Nawet przeglądanie facebooka lub instagrama staję się mniej atrakcyjne.

-Wprowadź zasadę e-mail tylko raz dziennie, staraj się używać skrzynki tylko raz dziennie. Ile razy zdarzyło ci się sprawdzić skrzynkę pocztową, na którą właśnie wszedł e-mail? Pewnie często. I co wtedy? Pewnie zacząłeś czytać. I co się stało? Pewnie straciłeś rytm nad tym, nad czym pracowałeś. Odpowiadaj na wiadomości tylko raz dziennie. Jeśli w e-mailu będą jakieś zadania, to dopisz je do Twojej list zadań, które zrobisz po przeczytaniu wszystkich wiadomości.

-Użyj aplikacji blokujących rekomendacje na facebooku i youtube. Dzięki temu będziesz oglądał i odwiedzał profile tylko tych osób, które chcesz. Śmieszne filmiki nie będą Ci zaśmiecać już głównej strony na youtube. Do zablokowania FB polecam aplikacje News Feed Eradicator for Facebook a dla youtuba Remove Youtube Suggestions“. Dzięki temu Twoja tablica, jak i strona główna na youtube będą puste.

4. Najbardziej produktywni jesteśmy między godziną 8 a 14. Dlatego planuj wszystkie spotkania po godzinie 14. Spotkania zajmują mnóstwo czasu, samo przygotowanie do tych spotkań wymaga sporego poświęcenia. Z reguły na spotkaniach potrzebujesz być mniej skupiony niż nad konkretnymi projektami. Dlatego tez wykorzystaj godziny, w których Twój mózg pracuje najlepiej na coś bardziej twórczego. Chyba że jest to spotkanie, na którym finalizujesz umową na bardzo duże pieniądze, to wtedy możesz potrzebować bardziej skupionego umysłu.

5. Zasada dwóch minut. Jeśli chcesz coś zacząć, to umów się ze swoim mózgiem, że poświęcisz na to tylko 2 minuty.
2 minuty jazdy na rowerze / 2 minuty czytania / 2 minuty sprzątania
Twój mózg przyjmie spokojniej informacje o tym, że masz poświęcić na coś 2 minuty, a nie godzinę, a jak już zaczniesz to robić, to potrwa to na pewno dłużej niż dwie minuty. Zapewne książki nie przestaniecie czytać po dwóch minutach, pewnie będziecie chcieli przeczytać rozdział, dwa lub całą książkę.

6. Jedna rzecz na raz. Jeśli zaczynasz czytać książkę, to zanim zaczniesz następną, to obowiązkowo skończ obecną. Jeśli zaczynasz jakieś szkolenie, to zanim zaczniesz następne, dokończ obecne. Robiąc kilka rzeczy naraz, nie jesteś w stanie się odpowiednio skupić i po czasie nie dokończysz żadnego z zadań. Nasz mózg w obecnych czasach przyjmuję tyle bodźców, że jak Ty mu dodasz kilka kolejnych, to się pogubi i rozpocznie bunt, a co za tym idzie, kilka rozpoczętych i niedokończonych zadań.

7. Wyznaczaj cele. Jak nie masz celów, to dokąd zmierzasz? Jak wiesz, gdzie chcesz iść, to nie tracisz czasu na szukanie. Jak nie masz celów, to masz prawo szukać swojej drogi w życiu, ale wtedy możesz pożegnać się z produktywnością. Będziesz robił dużo różnych rzeczy, aż nie znajdziesz swojej drogi i nie wyznaczysz sobie celów. Dopóki będziesz szukał celu w życiu, do tego czasu będziesz tracił czas na odnalezienie swojej drogi.

8. Planowanie. Wiem, że w życiu nie można wszystkiego zaplanować, ale jeśli mamy plan to wiemy co robić każdego dnia. Dzięki tej metodzie zyskujemy czas, który byśmy stracili na szukanie sobie zajęć. Tak wiem, inteligentni ludzie się nie nudzą, ale gwarantuje Wam, że jak nie będzie planu, to po obiedzie usiądziecie przed telewizorem i zanim pomyślicie, co jeszcze dzisiaj musicie zrobić, to doktor House wyleczy kolejnego pacjenta.

9. Na koniec najlepszy z punktów. Nagradzaj się. Po wykonaniu jakiegoś celu, dużego zadania lub ukończonego kursu, wyznacz sobie nagrodę. Dla przykładu, jak zacząłem stosować tę zasadę, to postanowiłem, że po przeczytaniu książki w nagrodę kupie sobie kolejną. Inny przykład to ten blog, gdy po trzech latach osiągnie założoną przeze mnie skale, to zabiorę moją rodzinę na wycieczkę do USA. Takie działanie motywuje do ciężkiej pracy. Im szybciej coś osiągniemy, tym szybciej dostaniemy nagrodę.

To tylko kilka trików, które mogą zwiększyć Waszą produktywność. Raz w miesiącu postaram się napisać obszerniejszy artykuł o czynności, która pozwoli wam osiągać więcej w krótszym czasie. Dzięki tego typu trikom możecie zyskać sporo czasu w skali roku, który powinien być wykorzystany na poprawienie relacji z bliskimi.

P.S. Zapraszam do zapisania się do Newslettera, dzięki temu niedługo zyskasz dostęp do kilku specjalnych arkuszy, które poprawią Twoją produktywność.

Pawel

(Visited 33 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz