Witam Was.

Poniższy tekst przygotowywałem dość długo, zwykle napisanie takiego artykułu zajmuję mi około 30 minut. Tym razem było nieco inaczej. Długo zastanawiałem się, w jakiej formie mam Wam go przekazać, gdyż pomysłów jak ma wyglądać oraz co ma być w nim zawarte, miałem kilkanaście.

Postanowiłem, więc że wpisów obejmujących ten temat będzie kilka w najbliższych kilku miesiącach. Postaram opisać się problem z różnych perspektyw oraz poruszyć różne problemy i ich rozwiązania. Dzisiaj tekst dość ogólny, może trochę za delikatnie, ale myślę, że dla niektórych z Was wystarczy, aby zacząć coś zmieniać i wyznaczyć nowe cele.

Poniżej zamieszczę kilka prostych kroków, które będziesz mógł zaimplementować w swoim życiu już zaraz po przeczytaniu tego artykułu.

Więc odpowiedzmy sobie na pytanie: CO ZROBIĆ, JAK SIĘ NIE WIE, CO CHCE SIĘ ROBIĆ?

1. Zacznij coś nowego.

Grono osób całe życie czeka aż znajdą swoją misje życia, Czekają na to całymi latami, aż w końcu zdają sobie sprawę, że już jest za późno. Tutaj mamy wielki problem, ponieważ w większości przypadków plan na Twoje życie nie spadnie na Ciebie z nieba. Czasami może się tak zdarzyć, ale przeciętny człowiek sam musi wziąć życie w swoje ręce.

Dlatego warto czasami zacząć coś nowego w ramach eksperymentu. Przecież jeśli zmienisz prace, a później się okaże, że nie jest to coś, co byś chciał robić przez całe życie, to możesz ją zmienić ponownie.

Warto zadać sobie pytanie, a ja zacytuje klasyka, aby je Wam przedstawić:
„Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić”.

Jakich zadania czy czynności w życiu chciałbyś robić? Chcesz założyć własny biznes? Zacząć podróżować po świecie? Zostać ambasadorem na Jamajce i przez cały dzień jarać jointy? Może zacząć biegać? Czy może tak jak ja wyrażać siebie poprzez bloga?

Może się Tobie wydawać, że niektóre z tych czynności nie wpłyną na Twoje życie, ale jest to błąd. No może nie tyle ile błąd, ale co prawda bieganie dla większości z nas nie będzie misją życia. Natomiast dzięki każdej nowej czynności, którą podejmiemy, zyskamy nowe umiejętności, spotkamy nowych ludzi i ukaże nam się więcej możliwości.

2. Nigdy nie odwlekaj swoich pomysłów.

Szybko działaj, bo jeśli teraz coś wydaję się Tobie świetnym pomysłem, to za kilka miesięcy ktoś może już robić to za Ciebie. Często ważny jest czas i dlatego “Szybko” jest słowem kluczem. Kilka tygodni temu oglądałem film z Jimem Carreyem pod tytułem “Jestem na tak” i w tym przypadku trzeba wziąć przykład z Jima i szybko podejmować decyzje.

Mówi się, że szybkie decyzje często przynoszą kłopoty, ale najwięksi ludzie sukcesu, to gdzie są, zawdzięczają właśnie szybkim decyzją. Jeff Bezos z dnia na dzień rzucił dobrze płatną pracę, po czym otworzył internetową księgarnię, a teraz jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Są sytuacje w życiu, kiedy nachodzi Cię idea zmiany. Często ta myśl zostaje stłamszona. Jeśli idziesz przez parki, widzisz jak ludzie biegają i nachodzi Cię myśl “Fajnie by było tak rano pobiegać”. Więc skoro coś już sobie wymyśliłeś i powiedziałeś A, to czas coś z tym zrobić i powiedzieć B. Więc jeśli wtedy coś wydało się Tobie w tym fajnego, to dlaczego nie może to zagościć w Twoim życiu na stałe?

Bardzo często nasze skrzydła są podcinane, ponieważ nie wiemy jak zacząć. Niestety dla Wszystkich, którzy Wam źle życzą, w dzisiejszych czasach mamy coś tak niesamowitego, jak internet. Kiedy chcesz zacząć coś nowego, przyjdzie do głowy jakiś pomysł, to włącz komputer i wyszukaj, jak zacząć to robić i po prostu zacznij to robić.

Jak to zacząć robić?

Tan punkt jest na tyle ważny, że większość z nas jest na etapie pomysłu. Niestety 90 procent z nas na tym etapie pozostaję. Mało osób wdraża swój pomysł w życie. Osobiście długo zajęło mi zmienianie siebie. Czytałem mnóstwo książek, słuchałem jeszcze więcej audiobooków i oglądałem całą masę filmów o rozwoju na YouTube. Dopiero narodziny córki pomogły mi zrozumieć co robię źle.

Musimy brać przykład z dzieci. One jak coś chcą po prostu to robią.

Od tego czasu zacząłem mniej pochłaniać wiedzy, a więcej wdrażać ją w życie. Dni stały się bardziej efektywne. Wasz, a także i mój sukces zależy od tego, jak szybko potrafisz wprowadzać do życia swoje pomysły i rzeczy, o których się uczysz. Im szybciej coś zaimplementujesz do swojego życia, tym lepsze będą Twoje wyniki.

Natomiast jeśli pomysł okaże się nietrafiony, to tak samo szybko zrób coś, co poprawi Twoją obecną sytuację.

3. Poprzednim punkcie wspomniałem o czasie.

Czas jest bardzo istotną miarą określania postępów. Jeśli postanowiliśmy coś zmienić w swoim życiu i wprowadzamy jakiś nowy pomysł, to musimy określić czas, po którym sprawdzimy, czy jest to dla nas korzystne. Po tym czasie musimy znowu zadać sobie pytanie z punktu pierwszego i jeśli odpowiedź będzie pozytywna to będziemy kontynuować pomysł, jeśli będzie negatywna to równie “szybko” to mienimy.

Tak jak wspominałem w poprzednich artykułach, na rozwinięcie bloga dałem sobie 3 lata. Dla niektórych będzie to bardzo długi okres, ja natomiast uważam, że pewne rzeczy potrzebują czasu. Nawet jeśli wydaję się Tobie, że jesteś na coś gotowy, to daj sobie czas na doświadczanie. Bo to właśnie doświadczenie jest dla nas niezbędnym narzędziem do sukcesu.

Innym przykładem, dla którego warto jest wyznaczać ramy kontrolne czasu jest moja przygoda z programowaniem gier internetowych. Było to jeszcze w gimnazjum. Zacząłem programowanie zaraz po zakończeniu pierwszej klasy i postanowiłem, że do końca wakacji postawię grę, która zarobi co najmniej 500zł. Niestety o ile gra miała po tym okresie kilkunastu graczy to zysk z jej prowadzenie wynosił 7,3zł. Postanowiłem więc odpuścić temat i wrócić do tego, co sprawiało mi niezwykłą satysfakcje, czyli trenowania koszykówki.

Warto jest więc postawić sobie wyznaczniki czasu takie jak: dni, lata czy też ilość zajęć.

4. Dalej jest to coś, co wydaję się Twoją misją życia?

Jeśli po wyznaczonym czasie kontynuujesz swój pomysł, to wyznacz kolejny punkt kontrolny. I jeśli po kolejnych wyznacznikach czasu nadal będziesz odnajdywał frajdę w tym, co robisz, to rób to dalej. Rozwijaj się jeszcze bardziej w danym temacie.

Natomiast jeśli przestało cię to kręcić. Zmuszasz się, aby to robić. To może na jakiś czas warto odpuścić temat. Dać sobie kilka dni odpoczynku. Jeśli po tym czasie nic się nie zmieni, porzuć temat i zacznij coś nowego. Są natomiast dwa wyjątki, przy których nie wolno Tobie odpuszczać.

Twoje zdrowie — jeśli w grę wchodzi Twoje zdrowie to nigdy nie wolno odpuszczać. Zdrowia tak łatwo nie odzyskasz, więc w tym przypadku musisz być wytrwały.

Główny dochód — nie zabija się kury znoszącej złote jaja. Jeśli prowadzenie biznesu nie sprawia Ci frajdy, a generuje on spore zyski, to zastanów się nad automatyzacją, albo zatrudnij kogoś, kto będzie zajmował się tym za Ciebie. Wiem, że praca to nie wszystko, ale nie napisze Ci że rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady. Niestety życie nie jest takie proste.

5. Próba czasu.

Nie nastawiaj się na szukanie sensu życia, któremu całkowicie się oddasz. Przecież Jeff Bezos założył księgarnię internetową, a nie największą na świecie platformę zakupową i całą infrastrukturę logistyczną tej platformy. Niestety z większością pomysłów życiowych jest tak, że nie przetrwają próby czasu. Rzadko który pomysł zostanie taki sam jak na początku. Facebook tez kiedyś był porównywarką zdjęć.

Większość z nas od małego ma jakiś pomysł na życie. Ja najpierw chciałem być żołnierzem, później profesjonalnym sportowcem, a teraz jestem zupełni kimś innym. Pytanie do Was. Kim chcieliście być? Strażakiem, modelką, piosenkarką czy też policjantem. Większość z Was pewnie nie pracuję w zawodzie z dzieciństwa. Kim zostaliście? Handlowce, sprzedawcą czy pracownikiem administracji?

To gdzie jesteście teraz to skutek podejmowanych przez Was decyzji. Wasze życie mogło potoczyć się inaczej, jeśli tylko podjęlibyście szybkie decyzje na zmianę. Nie podobała Wam się szkoła, trzeba było ją zmienić. Nie musielibyście teraz się męczyć z klientami. Na szczęście życie płynie dalej i zawsze możemy eksperymentować dalej i zmienić coś w swoim życiu.

 

 

(Visited 64 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz