Witam Was.

Dzisiaj krótki artykuł o mistrzu horrorów, o pisarzu którego książki zostały pokochane przez miliony na całym świecie. Jego historia jest doskonałym przykładem, jak zaczynając od zera, można spełnić swoje marzenia i nie decydują o tym status społeczny czy też miejsce urodzenia.

Mowa oczywiście o wspaniałym pisarzu, jakim jest Stephen King. Urodził on się 21 września 1947 roku w Portland. Już od wczesnego dzieciństwa jego życie nie było kolorowe. Mając zaledwie 3 lata, jego ojciec odszedł do matki, która musiała samotnie zaopiekować się nim i jego bratem. Rodzinie się nie przelewało, często musieli się przeprowadzać, aby znaleźć mieszkanie z mniejszym czynszem. Sytuacja z lokum i ciągłe problemy finansowe ukształtowały w Stephenie zaradność, oszczędność, pracowitość i silną wole.

Przygodę z pisaniem rozpoczął w 1960 roku, kiedy jego matka kupiła mu pierwszą maszynę do pisania. Tego samego roku ukończył pierwsze opowiadanie i wysłał je do wydawnictw. Niestety nie otrzymał żadnej odpowiedzi. King się nie zniechęcił, zasypywał redakcje i wydawnictwa swoimi wypracowaniami. Rzadko kiedy otrzymywał odpowiedź, kiedy jednak ją otrzymał była to raczej krytyka jego tekstów.

Pomimo że nikt nie chciał publikować jego opowieści, postanowił, że sam zacznie je wydawać. Razem z Bratem założył lokalną gazetę, w której umieszczał swoje teksty. Natomiast opowiadania sprzedawał kolegom ze szkoły (Co ciekawe w czerwcu 2019 roku jedno z jego pierwszych opowiadań zostało sprzedane na aukcji za 117 tysięcy dolarów.).

King ukończył filologie angielską na uniwersytecie Maine w Orono. Na studiach poznał swoją obecną żonę Thabitę Spurce. Pierwsze lata małżeństwa były bardzo trudne. Kingowie mieli liczne problemy finansowe, utrzymywali się głównie z pożyczki studenckiej. Stephen na co dzień pracował w przemysłowej pralni oraz jako nauczyciel języka angielskiego. Dodatkowo zajmował się pisaniem artykułów dla męskich czasopism.

Ciężka sytuacja trwała aż do napisania powieści “Carrie”. Jedno z wydawnictw po zapoznaniu się z tekstem, zaproponowało 400 tysięcy dolarów za wydanie książki. Stephen zaakceptował umowę i od razu zabrał się za dokończenie powieści. Niestety przed jej oficjalną premierą zmarła jego matka i jej wydanie było zagrożone. King nie mógł się pogodzić ze stratą osoby, która go wychowała i wpadł w problemy z alkoholem i narkotykami. Ukojenie i ratunek odnalazł w dalszym pisaniu. Udało mu się dokończyć książkę, a także zaczął pisać kolejne.

Stephen przyznał, że jeśli chcesz być dobrym pisarzem, to musisz czytać 4 godziny dziennie, a drugie tyle pisać, jeśli nie masz na to wystarczająco czasu, to po prostu odpuść. Wydawał średnio jedną książkę rocznie i mogło się wydawać, że tak jak ludzie potrzebują tlenu, tak on potrzebuje tworzyć nowe powieści.

W 1999 roku autor został potrącony przez samochód. W wyniku wypadku odniósł bardzo poważne obrażenia. Wiele miesięcy spędził w szpitalu i na rehabilitacji. Podczas tego okresu nie mógł tworzyć. Jednak siła woli, jaką wytworzył będąc dzieckiem, pomogła mu wrócić do pisania po tych ciężkich przeżyciach. Ze względu na problemy motoryczne powieść “Łowcy snów” napisał piórem.

Wiele jego powieści doczekało się adaptacji filmowych. Sam również brał udział w produkcji kilku z nich nie tylko jako scenarzysta, ale również jako producent. King nie boi się nowych wyzwań. Jako jeden z pierwszych pisarzy stworzył stronę, na której regularnie publikuje teksty dla swoich fanów.

Ciężka praca i determinacja sprawiły, że pomimo licznych przeciwności losu i trudnego dzieciństwa King odniósł sukces. Małymi krokami dążył do wyznaczonego celu i go osiągnął. Obecni Stephen jest jednym z najbogatszych pisarzy na świecie. Przez cały okres twórczości wydał ponad 70 książek oraz kilkadziesiąt innych tekstów i komiksów. Praktycznie każda książka, którą opublikował, zyskała miano bestselleru. Co ciekawe King nadal piszę.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz